• Český Jiřetín - Georgendorf - Slider - foto 7
  • Český Jiřetín - Georgendorf - Slider - foto 1
  • Český Jiřetín - Georgendorf - Slider - foto 2
  • Český Jiřetín - Georgendorf - Slider - foto 3
  • Český Jiřetín - Georgendorf - Slider - foto 4
  • Český Jiřetín - Georgendorf - Slider - foto 5
  • Český Jiřetín - Georgendorf - Slider - foto 6

Český Jiřetín - Georgendorf - Flájský plavební kanál - přechod na stránku

Český Jiřetín - Georgendorf - Moldavská dráha - 130 let - přechod na stránku

Český Jiřetín - Georgendorf - Domovský historický spolek - přechod na stránku

Plánované akce

 

Český Jiřetín - Georgendorf - památník oběteme I. světové války na Šumné - grafika

LITVÍNOV-ŠUMNÁ (naproti restauraci Skalní sklep). V sobotu 5. srpna 2017 od 17:15 hod. bude odhalena obnovená pamětní deska na památníku obětem I. světové války na Šumné.

Více informací a pozvánku naleznete zde .

Sledujte náš web a staňte se fanoušky naší facebookové stránky "Moldavská horská dráha - 140 let" a "Krušnohorské noviny - Erzgebirgs-Zeitung".

 

Krušnohorské noviny

 

 

Další číslo Krušnohorských novin vyšlo v květnu 2017.

Seznam distribučních míst najdete na stránce:
www.krusnohorske-noviny.cz

 

Projekty >> Filmový cyklus - Flájský potok v proměnách času

Filmový cyklus - Flájský potok v proměnách času

"Flájský potok v proměnách času" - nový dokumentární cyklus, který vznikal mezi lety 2011 a 2013 na česko-německém pomezí nad Litvínovem na Mostecku. Na vzniku dokumentu se podílelo několik desítek odborníků a institucí z Čech i Německa. Po představení dílu "Plavební kanál Fláje-Clausnitz" zažijí svou premiéru dokumenty "Historie okolí Flájského potoka" a "Svědkové času od Flájského potoka". Premiéra prvních dvou dílů (Historie okolí Flájského potoka a Svědkové času od Flájského potoka) proběhne v rámci "Krušnohorských Vánoc" v Litvínově dne 27. 11. 2013. V době adventu se pak filmy představí i v sousedním Sasku.

Český Jiřetín - Georgendorf - Filmový cyklus - Flájský potok v proměnách času - natáčení - grafika

Natáčení série dokumentárních filmů "Flájský potok v proměnách času" ve spolupráci mosteckých studií Ponte records a MS Production (vlevo Mgr. Miroslav Kuželka ml. z Ponte records, vpravo Martin Studecký z MS Production).

Už od léta 2011 vznikal na Mostecku dokumentární film o historii a životě horských obcí Český Jiřetín a Fláje. Jeho pracovní verze byla představena 17. května 2012 v Holzhau během srazu rodáků, česká předpremiéra pak 13. října 2012 při Valné hromadě Českojiřetínského spolku v Českém Jiřetíně.

Filmové práce začaly v roce 2011, kdy projekt realizovaný mosteckým studiem Ponte Records, ve spolupráci se studiem MS Production, podpořil Česko-německý fond budoucnosti. V roce 2013 byl projekt podpořen rovněž programem Cíl3/Ziel3 Evropské unie.

Vedle členů horského domovského spolku a mosteckých filmařů se na vzniku filmu podílely i UNI, firemní noviny skupiny Unipetrol, a celá řada odborníků i pamětníků z Čech a sousedního Německa. Odbornou záštitu nad celou akcí převzali společně ředitelka Oblastního muzea v Mostě PhDr. Libuše Pokorná a PhDr. Jiří Wolf, historik z Městského muzea v Duchcově.

Řada dokumentů osvětluje okolnosti vzniku osídlení Krušných hor nad Litvínovem na Mostecku. Obce Český Jiřetín, či zaniklé obce Fláje, Mackov, Pastviny a Vilejšov, které jsou úzce s dřevorubeckou činností na počátku raného novověku. Jsou také spojeny se stavbou plavebního kanálu z Flájí do Clausnitz. Vzpomínky rodáků na meziválečná léta, pád spojeneckých letadel sestřelených nad Krušnými horami při náletech na Litvínov a Drážďany, i vzpomínky na stavbu unikátní přehrady - to jsou některé z témat filmu, který bude již brzy představen nejširší veřejnosti.

Otevřený dokumentární cyklus se v této chvíli skládá ze tří dílů:

Historie okolí Flájského potoka (Geschichte um den Fleyher Bach)

Český Jiřetín - Georgendorf - Dokument - Historie okolí Flájského potoka - grafikaPrvní část dokumentárního cyklu popisuje dobu od vzniku osídlení hor nad Litvínovem na Mostecku, iniciovaného z oseckého hradu Rýzmburk a později z panství Duchcov, a to až do konce 17. stol.

Svědkové času od Flájského potoka (Zeitzeugen vom Fleyher Bach)

Český Jiřetín - Georgendorf - Dokument - Svědkové času od Flájského potoka - grafikaDalší díl zahrnuje vzpomínky pamětníků na 20. století, včetně válečných událostí, náletů na Litvínov, až po stavbu flájské přehrady, zásobující Mostecko a Teplicko pitnou vodou, či přesun flájského dřevěného kostela.

Plavební kanál Fláje – Clausnitz (Neugrabenflöße Fláje – Clausnitz)

Český Jiřetín - Georgendorf - Dokument - Plavební kanál Fláje – Clausnitz - grafikaTřetí díl mapuje historii nejstaršího plavebního kanálu v Čechách. Tento díl měl svou premiéru pro studenty gymnázií Litvínov a Olbernhau dne 18. září 2013. Pro veřejnost pak koncem října v saském Rechenbergu a v listopadu 2013 v Litvínově a Mostě. Více informací k dokumentu naleznete zde.

Prezentaci k premiérovému promítání si můžete ve formátu pdf prohlédnout zde.

Fotogalerie k projektu - natáčení a první předpremiéra 17. května 2012 (Holzhau, hotel Lindenhof)

Fotogalerie k projektu - Německá premiéra filmu "Plavební kanál Fláje - Clausnitz" pro veřejnost 28. října 2013 (Rechenberg, radnice)

Fotogalerie k projektu - Česká premiéra filmu "Plavební kanál Fláje - Clausnitz" pro veřejnost 4. listopadu 2013 (Litvínov, Gymnázium TGM)

Fotogalerie k projektu - Prezentace filmu "Plavební kanál Fláje - Clausnitz" pro veřejnost 5. listopadu 2013 (Most, Městská knihovna)

Fotogalerie k projektu - Česká premiéra "Historie okolí Flájského potoka" a filmu "Svědkové času od Flájského potoka" 27.11.2013 Litvínov, Schola Humanitas)

V litvínovské Schole Humanitas proběhla ve středu 27. listopadu 2013 premiéra dokumentárního cyklu "Flájský potok v proměnách času". Film vzbudil zájem téměř stovky lidí a sklidil potlesk pro své obsahové i umělecké provedení. Inicioval i zajímavý podnět od jednoho z diváků. Připomínka přišla od litvínovského publicisty Miloslava Hrabáka k vyváženosti svědectví událostí kolem II. světové války. Autoři dokumentů jsou za tuto připomínku vděčni. Příspěvek od pana Hrabáka ukazuje na to, že téma soužití Čechů a Němců je i po téměř sedmdesáti letech od skončení války stále citlivé.

Tvůrci filmu narazili při hledání svědků času do roku 1945 z oblasti Flájí a Českého Jiřetína pouze na německé obyvatele. Svědectví českých obyvatel o historii těchto obcí jsou k dispozici až v období po válce. Tvůrci filmu považovali za zajímavé a dobré ukázat, že lidé z hor i za války jednali jinak, než by se od nich možná očekávalo. V Českém Jiřetíně to byly zejména příběhy sestřelených amerických letců. Zatímco např. v Podkrušnohoří tamní němečtí obyvatelé sestřeleného pilota zlynčovali, českojiřetínští Němci jednoho, se zlomenou nohou, ošetřili a dokonce mu nalili v hospodě pivo, druhého letce pak ukryli na faře a pečovali o něj do konce války.

Tvůrci filmu mají například k dispozici svědectví české pamětnice z Duchcova, spolužačky generála Fajtla, která vypovídala o evakuaci českých škol z Teplic po obsazení Sudet. Avšak z Českého Jiřetína, Flájí a okolních obcí na taková svědectví nenarazili.

Dokument je otevřeným cyklem, který by chtěli tvůrci dále rozvíjet. „Proto budeme velmi rádi, když se nám podaří zmapovat události Flájí a Českého Jiřetína i z jiného pohledu a proto budeme za jakékoli další podněty či dokumenty velmi vděční", vzkazují zástupci přípravného týmu Míra Kuželka z Ponte records a Petr Fišer z Českojiřetínského spolku.

Aktuálně

24.1.2017 11:49

Zimní výlet 2017

Moldavská horská dráha - Podzimní jízda historickými motoráky 2016

24.4.2016 22:30

Expedice 30.04.2016

Český Jiřetín - Georgendorf - Moldavská horská dráha - První expedice po trase lanovky Fláje – Moldava (vytýčení nové turistické trasy mezi moldavským nádražím a flájskou přehradou)

První expedice po trase lanovky Fláje – Moldava (vytýčení nové turistické trasy mezi moldavským nádražím a flájskou přehradou).

30.1.2016 20:08

OZNÁMENÍ O ZÁPISU ZMĚNY NÁZVU SPOLKU

Dne 28. 1. 2016 byl ve spolkovém rejstříku vedeném u Krajského soudu v Ústí nad Labem (v oddílu L, vložce číslo 7718) zapsán nový název spolku, daný stanovami ČJS platnými od 1. 1. 2016. Původní název spolku: "Českojiřetínský spolek – Sdružení pro rozvoj obce Český Jiřetín"; v německé verzi: "Georgendorfer Verein – Verein zur Förderung der Gemeinde Český Jiřetín (Georgendorf)" se mění na: "Českojiřetínský spolek – spolek pro oživení Krušnohoří"; v německé verzi na: "Georgendorfer Verein – Verein zur Belebung der Erzgebirgsregion". Upuštění od původního přídomku „Sdružení pro rozvoj obce Český Jiřetín” je dáno skutečností, že členská základna Českojiřetínského spolku a jeho aktivity výrazně překročily původní územní působnost vymezenou obcí Český Jiřetín a bývalou obcí Fláje. IČO spolku (22885536) a sídlo zůstávají beze změny. Českojiřetínský polek dále oznamuje otevření pracoviště na adrese "Zámek Valdštejnů, Mostecká 1, 436 01 Litvínov | e-mail: litvinov@krusnohori.cz".

Český jiřetín - Georgendorf - Facebook - přechod na stránku

Český jiřetín - Georgendorf - Novinky - přechod na stránku s RSS kanálem novinek Český jiřetín - Georgendorf - Kontakty - přechod na stránku s kontaktním formulářem